1.DERS: MUTTASIL (BİRLEŞİK) ZAMİRLER

Bu derste, isimlerin sonlarına bitişik zamirler ekleyerek, “benim, senin, onun, bizim” anlamındaki ifadeleri kullanmayı öğreniyoruz. Bu derste öğrendiğimiz zamirler, bitişik zamirlerin sadece bir bölümünü oluşturmaktadır.

İlk konumuz bitişik zamirlerden, iyelik zamirleri. Bir kelimeye “benim” anlamı eklemek için, kelimenin sonuna “ي” harfini ekliyoruz.

Bir kelimeye “bizim” anlamı eklemek için, kelimenin sonuna “نَا” harfini ekliyoruz.

Bir kelimeye “senin” anlamı eklemek için, kelimenin sonuna “كَ” harfini ekliyoruz. Burada kullanılan zamir, erkek kişiyi temsil ediyor.

Bir kelimeye “senin” anlamı eklemek için, kelimenin sonuna “كِ” harfini ekliyoruz. Burada kullanılan zamir, kadın kişiyi temsil ediyor.

Bir kaç örnek inceleyelim.

Bir kelimeye “onun” anlamı eklemek için, kelimenin sonuna “هُ” harfini ekliyoruz. Burada kullanılan zamir, erkek kişiyi temsil ediyor.

Bir kelimeye “onun” anlamı eklemek için, kelimenin sonuna “هَا” harfini ekliyoruz. Burada kullanılan zamir, kadın kişiyi temsil ediyor.

ÇALIŞMA KAĞIDI

İlgili çalışma kağıdı ve cevap anahtarı sayesinde, öğrendiklerinizi daha kalıcı bir hale getirebilirsiniz.

TEMEL SEVİYE GRAMER DERSLERİ

Bir sonraki derse devam etmek veya içinde bulunduğun eğitim setindeki tüm dersleri incelemek için aşağıdaki butonları kullanabilirsin.